Büyüyle İlgili Merak Edilen Tüm Soru ve Cevapları

0

Dinimizde büyünün yeri, büyünün nasıl anlaşılacağı ve nazardan korunma yolları gibi konularda sıkça sorulan soruların cevaplarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz. İslami bakış açısından büyüyle ilgili merak edilenleri, etkilerini ve korunma yöntemlerini detaylıca ele alarak aklınızdaki tüm soruları cevaplıyoruz

Yapılan büyü nasıl bozulur?

üzerimdeki büyüyü nasıl def ederim

İslam dini büyü, sihir gibi şeyleri şiddetle yasaklamıştır. Çünkü bunun affı yoktur ve en büyük günahlar arasında sayılmaktadır. Sevgili kardeşim, öncelikle üzerinde büyü olduğuna eminsen herşeyden önce Allah’a yönelmeli, O’ndan yardım istemeli ve kalben samimi bir istekle yaklaşmalısın. Allah’ın (c.c) yardımı olmadan hiçbir şey mümkün değildir.

– Kur’an, bir şifa kaynağıdır. Özellikle Felak ve Nas sureleri, büyü ve nazardan korunma amacıyla nazil olmuştur. Bu sureleri ve Ayet-el Kürsi‘yi düzenli olarak okuyarak büyü etkilerinden korunabilirsiniz.
Rukye, büyü ve cin etkisinden korunmak için Kur’an ayetlerinin ve hadislerin okunmasıdır. Bilgili ve güvenilir bir kişiden rukye yapmasını isteyebilirsiniz.
– Son olarak sakın ama sakın büyü ile ilgili ortalıkta dolaşan sahte hocalara gidip yanlış işlemler uygulamayınız. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Allah’a olan güvenini ve inancını yitirme, çünkü yüce Allah samimi kullarının dualarını işitir ve onlara yardım eder!

Üzerimde büyü var mı bunu nasıl test ederim?

üzerimde büyü var mı yok mu

Öncelikle ” üzerinde büyü olup olmadığını bu yazımızdan takip edebilirsin ”. Bunun dışında, bir kimsede büyü olup olmadığını tespit etmek kolay bir iş değildir ve bu konuda derin bir bilgiye, tecrübeye ve dikkate sahip olunması gerekir. Ancak aşağıdaki durumlardan birkaç tanesi üzerinde varsa bu konudan şüphe edebilirsin ;

Uykusuzluk, anlamsız korkular, sürekli huzursuzluk, ani hastalıklar, anlam veremediğiniz korkular veya ruhsal sıkıntılar, normal olmayan davranışlar, unutkanlık gibi belirtiler, büyü veya nazara işaret edebilir.
– Eğer namaz, dua ve diğer ibadetlerde bulunmaya çalışırken sürekli bir engel hissediyorsanız, bu da bir işaret olabilir.
– Bazı kişiler, büyü veya cin etkisi altında olduklarında Kur’an-ı Kerim dinlediklerinde rahatsızlık hissederler.
– Son olarak sayın Mehmet Yıldız hocamızın youtube videosunu izlemenizi tavsiye edebilirim.

Büyü gerçekten var mı?

büyü gerçek mi

Kur’an-ı Kerim’de büyüden (sihir) bahsedilir. Özellikle Bakara Suresi’nde Hz. Musa ile Firavun’un sihirbazları arasında yaşanan olaylar anlatılır. Ayrıca Harut ve Marut adlı iki melekten bahseden ayetlerde, Allah’ın izni olmadan kimsenin zarar veremediği, büyünün öğretildiği, ancak bu öğretinin test ve imtihan için olduğu belirtilir. Hatta peygamber efendimiz Hz. Muhammed SAV de buna maruz kalmıştır ve Allah’ın izniyle bunun etkisinden kurtulmuştur.

Diyelim ki bana büyü yapıldı. Kimin yaptığını nasıl öğrenirim?

kim bana büyü yaptı

Bu konunun kesin bir cevabı yoktur. Dinimizde, büyü ile ilgili konularda, özellikle de bu tür bir tespitte bulunma konusunda yetenekli ve çözebileceğini söyleyen kişilere şüpheyle yaklaşınız. Çünkü bu konu fitne ve iftiraya yol açabilir. Piyasada kendini medyum ve kahin olarak ithaf eden kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Eğer üzerinde büyü olduğunu düşünüyorsan Allah’a sığın ve bu konuyla ilgili ayetlerini oku. Allah’ın izniyle şifa bulacaksın.

Büyü Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu ve ayet var mı?

büyü kuranda nasıl geçiyor

Elbette sevgili kardeşim. Büyünün Kuran’da geçtiğinden bahsetmiştik. Bu konuyla ilgili birkaç ayetten söz edelim:

– “Ve Süleyman’a kâfir olmadılar. Ancak şeytanlar kâfir oldular. İnsanlara sihri ve Bâbil’de Hârut ile Mârut adlı iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Oysa bu iki melek, ‘Biz ancak bir fitne için gönderildik. Öyleyse imanınızı kaybetmeyin’ diye herkese öğretmeden önce uyarırlardı. Onlardan, erkekle eşini birbirinden ayırmak için sihir öğrenenler de olmuştu. Halbuki sihrin, Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar verme gücü yoktur. Onlar, kendilerine fayda sağlayacak şeyi değil, zarar verecek şeyi öğreniyorlardı. Onlar, kime satıldığı takdirde ona ne dünya ne de ahirette bir hayır olmadığını kesin olarak bilmekteydiler. Yaptıklarına karşılık kendi nefislerini sattılar. Andolsun, ne kötü bir fiyatla nefislerini sattılar, keşke bilselerdi.” 1 Bakara Suresi (2:102)

– “Ve atılan (sihirli ipler ve sopalar) hakkında sana ilham ettiğimiz şeyi at, muhakkak sen (o)nda üstün gelensin. Çünkü atılan şey, şeytanın bir yapmasıdır. Şeytan, yaptığı şeyle insanı saptırmak istiyor. Şüphesiz, benim mü’min kullarım üzerinde onun hiçbir sultanlığı yoktur. Yeter ki Rabbin gözetleyicidir.” 2 Taha Suresi (20:69-71)

– “Biz de Mûsâ’ya: ‘Asânı at’ dedik. Bir de bakarsın o apaçık bir ejderha oluveriyor. Bu yüzden (Mûsâ’nın asâsının) yuttuğu şeyler, yalnızca sihirbazların uydurduğu hilelerdir. Sihirbazlar, yaptıklarıyla başarılı olamazlar.” 3 A’raf Suresi (7:117-119)

Peygamber efendimiz kendisine yapılan büyüden nasıl kurtuldu?

peygamberimiz büyüden nasıl kurtuldu

Peygamber Efendimize (s.a.v.) büyü yapan kişi, bir Yahudi olan Labid bin El-A’sam’dır. Labid, Peygamber Efendimiz’in tarakta kalan saçlarını alarak onları on bir düğümle bir hurma dalına bağlamış ve bu düğümleri büyü sözleriyle bağlamıştı. Bu hurma dalı, Züraik adlı bir kuyuda saklanmıştı.

Allah Teâlâ, bu durumu Efendimiz’e vahiy yoluyla bildirdi. Ardından, ona büyüyü bozmak için iki sure olan Felak ve Nas surelerini indirdi. Peygamber Efendimiz bu sureleri okuyarak her ayetin ardından bir düğümü çözdü. Tüm düğümler çözüldüğünde Efendimiz’in üzerindeki büyünün etkisi tamamen ortadan kalktı.

Büyüyü kim öğretti?

büyü hangi melek tarafından öğretildi

Büyüyü öğretenler melekler Harut ve Marut’tur. Ancak bu, insanların kötü amaçlar için değil, büyüye karşı korunma yollarını öğrenmeleri için yapılmıştır. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi’nde şöyle denir:

Ve Süleyman’ı inkâr edenler, şeytanları kâfir kıldı. Halbuki şeytanlar Süleyman’ı inkâr etmemişti. Fakat sihirbazları insanlara öğreten şeytanlar, inkâr edenlerdi. Bunlar, Bâbil’de Harut ve Marut adlı iki meleğe öğretileni öğretiyorlardı. Ancak bu ikisi, ‘Biz ancak bir imtihan vesilesiyiz, sakın küfre girme’ demeden hiç kimseye (büyü) öğretmezlerdi. Bunlar, erkek ile eşi arasını ayırmak için sihirden ne öğrenirlerse, kendisiyle kimseye zarar veremezler. Ancak Allah’ın izniyle olur. Onlar, kendilerine zarardan başka bir şey öğrenirler. Halbuki onunla ne bir kâra ne de bir zarara uğrarlar. Andolsun, onu satın alanın ahiretten nasibi olmadığını mutlaka bilirler. Karşılığında sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bilmiş olsalardı!4

Peygamber Efendimize yapılan büyü hangi kuyuya atıldı?

hz muhammede yapılan büyü

Bu olaya göre bir Yahudi olan Lebid bin El-A’sam, Peygamber Efendimize sihir yapmış ve onun saçından alınan bazı telleri bir hurma yaprağının içine koyarak bu sihri bir kuyuya atmıştır. Bu kuyunun adı Züreyb isimli bir kuyudur ve bu kuyu Medine’de bulunmaktadır.

Büyü yaptıranın cezası nedir?

büyü yaptırmanın ahiretteki cezası

İslam’da büyü yapmak ve yaptırmak büyük günahtır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde büyü yapmayı ve yaptırmayı kesin bir dille yasaklamıştır. Hadiste şöyle buyurulmaktadır: “Ücret karşılığında kâhinlik yapan, ona inanan, sihir yapan ve ona inanan kâfir olmuştur.5 Aynı şekilde bir diğer hadiste şöyle denir: “Ücret karşılığı fal bakanla, ona inananla, sihir yapanla ve ona inananla Allah cenneti haram kılmıştır.6

  1. Bakara Suresi (2:102) ↩︎
  2. Taha Suresi (20:69-71) ↩︎
  3. A’raf Suresi (7:117-119) ↩︎
  4. (Bakara, 102) ↩︎
  5. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/327) ↩︎
  6. (Darimi, Büyü, 1) ↩︎

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz