Cuma Günü Hangi Duaları ve Zikirleri Okumalıyım?

1

Cuma günü zikir ve duaları Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir. Bu özel gün içerisinde duaların ve kılınan namazların ayrı bir değer taşıdığı bir gündür. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur : ”Cuma gününde bir saat vardır. Allah’ın kullarından bir Müslüman namazda iken Allah’a niyaz edip dua ederse, o saate tesadüf eden dua kabul olunur” demiştir. Cuma günü okunacak dualar ve kılınacak namazlar, müminler için bereketli bir gündür. Müslümanlar için bu özel günü ibadetlerle değerlendirerek manevî vazifeler yerine getirilmelidir.

Cuma Günü Dua Etmek Neden Önemli?

Cuma gününde okunacak dualar arasında Kehf Suresi’nin okunması özellikle önemlidir. Bu sureyi Cuma günü okuyan kişi bir sonraki cumaya kadar bu sureyle mağfiret edilmekte ve Deccal’in fitnesinden korunmaktadır.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece iki rekat namaz kılıp Zilzal Suresi’ni okuyan kişi de kabir azabından ve kıyamet korkularından emin olacaktır denmektedir. Cuma günü ayrıca erkenden işlerin bereketli olması için dua etmek de sünnet olarak tavsiye ediliyor.

Cuma Gününe Özel Resimli Dualar

Bu özel Cuma gününde resimli dualarınızı paylaşarak sevdiklerinize ve sosyal medya takipçilerinize manevi bir hediye sunabilirsiniz. Unutmayın ki Cuma günü duaları, samimi bir kalple yapıldığında değerlidir. İşte sizin için hazırladığımız instagram hikayelerinde, whatsapp durumunuzda ve facebook hikayelerinizde paylaşmanız için resimli cuma gününe özel dualar;

Kare boyutlu ve sosyal medyalarınızın ana sayfalarında paylaşabileceğiniz resimli dualar;Cuma Hangi Saatte Dua Edilmelidir?

Müminlerin cuma günü okunacak duaları okumasıyla, Allah’ın icabetine mazhar olma fırsatı yakaladığına inanılmaktadır. Çoğu zaman Cuma günü hangi saatte dua edileceği merak edilmektedir. Buna göre gününde bir saat vardır ki, mümin bir kul namazda dua ederken Allah’tan bir şey ister ve o saate denk gelirse, Allah ona mutlaka icabet eder. Bu saat ise ikindi namazı ile güneş batması arasındaki vakittir. Cuma namazından sonra oturduğu yerden kalkmadan yüz defa “Allah’ı hamdiyle tesbih ederim. Azim olan yüce Allah’ı hamd ile tesbih ederim. Allah’tan beni affetmesini isterim.” diyen kişinin, 100.000 günahını, ana ve babasının da 24.000 günahını Allah affeder.

Cuma Namazı Sonrası Okunması Gereken Dualar

İslam peygamberi Muhammed (sav) Efendimiz, İmam-ı Suyûtî’nin rivayetine göre şöyle buyurmuştur: ” Cuma namazından sonra, konuşmadan ve kalkmadan önce, ihlâs, Felâk ve Nâs surelerini yedişer defa okuyan kişiye Allah Teâlâ gelecek cumaya kadar zarar verici şeylerden koruma sağlar.” Bu dualar müminlere hem manevi bir bağ ve koruma sağlamayı hem de Allah’ın rahmetine erişmeyi amaçlamaktadır. İhlâs Suresi, Felak Suresi ve Nas Suresi, Kuran’ın sonundaki surelerdendir ve kısa olmaları sebebiyle kolayca ezberlemek mümkündür. İslam’ın öğretilerine göre, bu duaları okuyan kişiler gelecek hafta boyunca Allah’ın koruması altında olmaktadır.

Cuma Günü Yapılacak Zikirler

Cuma günü yapılan ibadetler, zikirler, dualar ve esmaların biz müslümanlara olan faziletlerini hepimiz biliyoruz. Cuma günü yapacağınız esmalar, zikirler ve dualarla dileklerinizi, isteklerinizi yüce rabbimiz Allah’a kabul ettirebilirsiniz. Buna göre Cuma günü yapılmasının faziletli olduğu bazı zikirler bulunuyor. Bunlar ise şu şekildedir;

 • Cuma günü namazdan önce yüz defa ‘Ya Allah, Ya Hu’ diyen bir kişinin hayırlı dileği gerçekleşir.
 • Cuma günü herhangi bir saatte ‘Lâ ilahe illâ ente yâ Hannânü ya Mennânü yâ bedî’as semâvâti vel arzı yâ zel Celâli vel İkrâm’ diye dua edilirse, bu dua sahibine mutlaka kabul olunur.
 • Cuma ezanı vaktinde 1062 defa ‘Yâ Bâis’ ismini zikreden bekâr kişinin kısmeti açılır.
 • Cuma namazından sonra yüz defa ‘Ya Rahman’ diyenler, unutkanlık ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır
 • Cuma namazından sonra yüz defa ‘Ya Gaffar’ ismini okuyanlar, affedilme ve mağfirete erişirler.
 • Cuma gecesi, Fatiha ile birlikte 15 kere ‘İzâ Zülzile’ suresini okuyarak iki rekat namaz kılan kişi, Allah’ın kendisini kabir azabından ve kıyametin dehşetli anlarından korunmak için dua edilmektedir.
 • Cuma günü, sela ile ezan arasında Cuma suresinin 9, 10 ve 11. Ayetlerini 3 kere okuyan kişinin o hafta içinde helal kazanç elde edeceğine inanılıyor.
 • Cuma günü akşama doğru ‘Yâ Veliyy’ ismini okuyanların hayırlı dileklerinin kabul edileceğine inanılır.
 • Cuma gecesi 1000 defa ‘Yâ Muhsî’ ismini okuyan kişinin kıyamet gününde hesabının kolay olmasına dua edilir.
 • Resulullah şöyle buyurmuştur: ‘Kim Cuma gecesi bu kelimeleri yedi kere okur da o gece vefat ederse, cennete girer. Cuma günü ölürse yine cennete girer.’ Bu zikir için başka bir rivayette ölen kişinin şehit mertebesine ulaşacağı ifade edilmektedir.

Cuma Günü Okunacak Esmalar

Cuma günü okunabilecek esmalar yer almaktadır. Bunlar arasında;

 • Ya Gaffar, Affedilmek, günahlardan korunmak, sığınmak, üzüntüyü yenmek için okunmaktadır.
 • Ya Vehhâb, sıkıntısız bir hayat sürmek ve kalp damarlarının tıkamaması için okunuyor.
 • Ya Rezzak, bol rızıklı ve zengin bir ömür geçirmek için,
 • Ya Bâsıt, rızkın genişlemesi ve bereketin artması için,
 • Ya Lâtif, dileklerin olması, kısmetin açılması ve artması için,
 • Ya Hakîm, ilim ve hikmet sahibi olmak için,
 • Ya Mecîd, itibarın artması ve izzet sahibi olmak için,
 • Ya Bâis, kuvvetli irade sahibi olmak ve alacakları tahsil etmek için,
 • Ya Hakk, sağlam bir imana ve doğru bir ibadet hayatına sahip olmak için,
 • Ya Vekil, Allah’tan yardım görmek ve korunmak için,
 • Ya Metîn, dayanıklılık, sağlamlık ve hastalıklardan kurtulmak için,
 • Ya Muhsî, akıl dinamikliği ve zekânın kuvvetli olması için,
 • Ya Hasîb, hesabını kolay vermek ve açık alınlı olmak için,
 • Ya Kerim, zenginlik ve cömertlik için okunuyor.

Cuma günü okunan bu esmalar sayesinde cuma gününün maneviyatına önem verilirken aynı zamanda ibadetler gerçekleştirilmiş olacaktır.

Cuma Günü Yapılacak İbadetler

Peygamber Efendimiz (SAV), Cuma günü gusül abdesti almanın sevapları ve günahların affedilmesine vesile olduğunu müjdelemiştir. Bu sebeple, Cuma günleri gusül abdesti almak, Müslümanlar için önemli bir adettir. Gusül abdestini alıp temizlendikten sonra öğle vaktini bekleriz. Cuma namazına katılmak isteyenler, erkenden camiye gitmeli ve en ön safta yer almalıdır.

Cuma gününün en güzel duası Cuma duasıdır. “Allah’ım! Ey Gani, Ey Hamid, Ey icad edici ve ey iade edici, ey merhamet sahibi ve ey muhabbet eden Allah’ım. Helalin ile beni haramdan sakındır, taatın ile mâsiyetinden beni uzaklaştır. Fazlü keremin ile senden gayrısını bana unuttur.” Bu dua, kişinin Allah’a yakarışını ifade ederken, O’ndan günah ve kötülüklerden korunmayı, sadece O’na itaat etmeyi ve O’nun lütuflarından başkasını unutmak istediğini dile getirmektedir. Dualar arasında, “Yâ Erhamerrâhimîn, medet! Bizi muhafaza eyle. Bizi cin ve insî şeytanların şerrinden kurtar. Kardeşlerimin kalblerini birbirine tam sadakat ve muhabbet ve uhuvvet ve şefkatle doldur” duası da bulunmaktadır. Bu duayı bol bol yapabilirsinz.

Cuma günü ne yaparsak duamız kabul olur?

Peygamber Efendimize (s.a.v) Cuma günleri bol bol salavat getirmek, sadaka vermek, gusül abdesti almak, kendi nefs muhasebesini yapmak, müslüman kardeşlerimiz için dua etmek, onlardan da dua istemek, bol bol zikir, esma ve tesbih çekmek Allah’ın izniyle dualarınızın kabulüne vesile olacaktır.

Cuma günü saat kaçta dua kabul olur?

Gündüz vaktinin son saatleri, yani akşam namazına yaklaşan vakitlerde. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Cuma gününde bir saat vardır ki, Müslüman bir kul o saatte Allah’a dua eder de, kötü bir şey istemezse Allah onun duasını mutlaka kabul eder.” (Buhari, Cuma 10) . Net bir saat belirtmek zordur, ama Cuma günü boyunca dua etmek her zaman hayırlıdır. Özellikle Cuma namazından önce, namaz esnasında ve namazdan sonra dua etmek de çok faziletli kabul edilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz