Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandilinde Ne Yaparız? Mevlid Kandili Mesajları

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed SAV'in dünyaya gelişini kutladığımız bu mübarek günde hem ibadetlerimiz hem de sevdiklerimizle mevlid kandilini mesajlarla kutlamayı ihmal etmeyiz. Hz. Muhammed SAV'in doğumu çeşitli mucizelerle süslüdür. Böyle bir günü fırsat olarak bilip ibadetlerimizi kat be kat daha fazla sevapla taçlandırmış oluruz.

0

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili, İslam dünyasının önemli dini günlerinden biridir. Her yıl Hicri takvimin Rebiü’l-Evvel ayının 12. Gününde kutlanmaktadır. Bu yıl Türkiye’de ise Mevlid Kandili, 26 Eylül Salı gününe denk gelmektedir. Böylece Mevlid Kandili ne zaman sorusuna cevap verilmiş olacaktır. Müslümanlar, bu kutsal günde manevi anlamda bir araya gelerek, sevgi, saygı ve hoşgörü mesajlarını yüceltmektedir.

Mevlid Kandili İçin Resimli Mesajlar

Birbirinden farklı ve sizin için hazırladığımız mevlid kandili mesajları. Bunları sevdiklerinize whatsapp hikayeleri ile, instagram hikayeleri veya facebook aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Hikayeler İçin Kandili Mesajları

Hikayeler Dışında Ana Sayfanızda Paylaşabileceğiniz Mevlid Kandili Mesajları

  • Mevlid Kandili’nin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dilerim.
  • Mevlid Kandili, Peygamberimizin doğumunu anmak için özel bir fırsattır. Rabbimizin sevgisi daima kalplerimizde olsun.
  • Ya Rab, hayal kırıklıklarının ardında gizlenen hayırları bizlere göster. Hayırlı Kandiller
  • Ya Rab, imtihanlarla bizi daha iyi birer mümin yap, dualarımızı kabul et. Kandiliniz Mübarek Olsun
  • Allah’ım, bize hikmet, anlayış ve bilgelik ver. Her anımızı senin rızan için yaşamamıza yardım et. Kandiliniz Kutlu Olsun

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid Kandili zamanının yaklaşması ile pek çok kişi tarafından Mevlid Kandili nedir? Sorusu sorulmaya başlandı. Kandil müslümanlar arasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin kutlandığı dini bir gündür. Bu yıl Mevlid Kandili Hicri takvime göre Rebiü’l-Evvel ayının 12. gecesine denk geldi. Peygamber Efendimizin 571 yılında Rebiü’l-Evvel ayının 12. gününde doğduğuna inanılmakta olup bu gün İslam âlemi tarafından özel ibadetlerle kutlanmaktadır.

Mevlid  veladet kelimesinden türetilen ve doğum yeri anlamına gelen bir kelime olan Mevlid ile ifade edilmektedir. Osmanlı döneminde, Peygamber Efendimizin doğum günü olan bu özel gün, minarelerde yakılan kandillerle duyurulur ve II. Selim döneminde Mevlid Kandili adı verilmektedir. Camilerde Mevlid-i Şerif okunur, dualar, salavatlar ve Kur’an-ı Kerim okumaları gerçekleştirilir. Peygamber Efendimizin doğumunda yaşanan mucizeler ve mübarek hayatıyla ilgili sohbetler de yapılarak anıldığı bu mübarek günlerde manevi bir atmosfer oluşturulmaktadır.

Mevlid Kandili, Müslümanlar için önemli bir anma ve ibadet günüdür. Bu özel günde, Peygamber Efendimizin hayatından örnekler alarak sevgi, saygı ve hoşgörü mesajları verilmektedir. Müslümanlar bu anlamlı günü aileleriyle birlikte geçirerek birlik ve beraberlik duygularını pekiştirir. Bu kandil İslam dünyasında sevgi, barış ve manevi değerlere vurgu yaparak toplumun birlik ve dayanışmasını güçlendiren bir vesile olarak kutlanmaktadır. Bundan dolayı mutlaka Mevlit kandili ne zaman takip edilmeli ve bu özel gün ibadetler ile kutlanmalıdır.

Kandil Ne Anlatıyor?

Mevlid-i Nebi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunu ve yaşamını anma etkinlikleridir. Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifleri, insanlığa evrensel mesajlar veren bir peygamberin müjdesini taşımaktadır. Hz. Muhammed’in doğumu, çeşitli mucizelerle süslüdür. İranlıların tapınaklarında bin yıldan beri hiç sönmeden yanan ateşin sönmesi, Kâbe içindeki putların yıkılması, Save gölünün kuruması ve Kisrâ’nın sarayında sütunların yıkılması gibi olağanüstü olaylar, Hz. Muhammed’in peygamberliğinin gerçekliğini vurgulayan işaretlerdir.

Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in  peygamberliğini insanlığa bir rahmet olarak gönderildiğini belirtir. O, diğer peygamberler gibi kendi kavminden insanları uyarmanın ötesinde, tüm insanlığı doğru yola çağırmak için gönderilen son peygamberdir. Bu sebeple, mevlid mucizeleri, Hz. Muhammed’in  ve İslam dininin büyüklüğünü ve tüm dünyaya yayılması için gönderildiğini anlatan önemli olaylardır.

Müslümanlar, Mevlid-i Nebi’yi Hz. Muhammed’in dünyayı müşerref kıldığı gün olarak kutlarlar. Bu özel günü ibadetlerle geçirerek, Allah’a şükürlerini sunar ve Peygamber Efendimize olan sevgi ve bağlarını yenilerler. Mevlid-i Nebi, Hz. Muhammed’in hayatının her alanında nasıl bir insan olmamız gerektiğini öğreten bir fırsattır. Hz. Muhammed’in doğumu ve yaşamı, insanlığa örnek olmuş, güzel ahlakıyla ve davranışlarıyla insanlara rehberlik etmiştir. Mevlid-i Nebi, bu önemli olayı anlamak, Peygamber Efendimize olan sevgimizi ve bağımızı yenilemek ve İslam’ın evrensel mesajını hatırlamak için bir vesiledir.

Mevlid Kandilin ’de İbadet

Mevlit kandilinde ne yapılır sorusu özellikle kandili kutlayacak kişiler tarafından araştırılmakta ve uygulanmaktadır. İslam dininde Mevlid Kandili, özel bir ibadet şekline sahip olmasa da, bu mübarek gecede birçok ibadet gerçekleştirilerek sevap kazanmaktadır . Mevlid Kandil’inde, nafile ve kaza namazları kılınabilir, Kur’an-ı Kerim okunabilir. Peygamber Efendimize salat ve selam getirmek, dua etmek, Allah’ı tesbih ve zikretmek gibi ibadetlerle bu özel geceye dua edilmektedir. Kandilde siyer-i nebi ve hadis okumaları da büyük bir öneme sahiptir. Bu okumalar, bu mübarek gecenin anlam ve önemini daha iyi kavramamızı sağlamaktadır. Peygamberimizin hayatını ve öğretilerini anlamak, ona olan sevgimizi ve bağlılığımızı artırmakta.

 Mevlid Kandil’inde infak etmek, sadaka vermek ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek de büyük bir sevap kaynağıdır. Bu mübarek gecede, malımızı Allah yolunda harcamak suretiyle bereketlenme fırsatı yakalarız. Bu özel gün ruhani bir gece olarak kabul edilir ve müminler için büyük bir öneme sahiptir. Bu özel geceyi ibadetlerle değerlendirmek, manevi hayatımızı güçlendirmek ve sevaplar kazanmak adına büyük bir fırsattır.

Mevlid Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz’in dünyaya şereflendirdiği gündür. Bu özel geceyi rûhaniyetinden istifade etmek için bazı ibadetler yapılabilir. İşte Mevlid Kandili’nde tavsiye edilen dua ve ibadetler yer almaktadır. Bunlardan biri ise oruç tutmaktır.

Mevlid Kandili’nde oruç tutmak müstehap olarak kabul edilir. Peygamber Efendimiz’in doğduğu gün oruç tuttuğunu belirtmiştir. Bu nedenle, şükran ve teşekkür amacıyla oruç tutmak sevap kazandırmaktadır.

Mevlid Kandili ve Salavat

Mevlid Kandili’nde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e salavat getirmenin önemi ve fazileti büyük bir ibadet olarak vurgulanmaktadır. Salavat, Allah Teâla’nın emriyle Peygamberimize selam ve bereket göndermektir. Bu gecede salavat getirmenin, kişinin sıkıntılarının giderilmesine ve günahlarının bağışlanmasına vesile olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir.

Übey bin Kâb (r.a.)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz’e ne kadar çok salavat getirilirse o kadar hayırlı olduğu ifade edilmiştir. Salavat getirme miktarı kişinin isteğine bağlı olup, dilediği kadar yapabilir. Hadiste, salavat getirenin sıkıntılarının giderileceği ve günahlarının bağışlanacağı müjdesi verilmiştir.

Mevlid Kandili vesilesiyle, müminlere salavat getirmenin önemini hatırlatmak ve bu mübarek gecede bu güzel ibadeti yerine getirmelerini teşvik ediliyor. Salavat getirerek Peygamber Efendimiz’e selam ve sevgimizi sunmak, dualarımızda onun şefaatini dilemek ve bu mübarek geceden en güzel şekilde istifade etmemiz gerekmektedir.

Mevlid Kandili ve Kaza Namazı

Mevlid Kandil’inde ne yapılır sorusunun en büyük cevaplarından birisi kaza namazı kılarak geçmiş günahlara karşı tövbe etmektir.İslam’ın son peygamberi Hz. Muhammed namazın önemini vurgulayarak, “Namaz, gözümün nuru” şeklinde ifade etmiştir (Nesâî, Ahmed bin Hanbel). Bu sözleriyle, namazın peygamberimiz için ne kadar kıymetli olduğunu ifade etmiştir. Hak dostları da bu gecelerde namaz kılmanın büyük ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazlarını kılmalarını tavsiye etmişlerdir. Namaz borcu olmayanlar ise nâfile namaz kılabilirler.

Namaz, İslam’ın beş temel ibadetinden biridir ve müminler için Allah’a olan bağlılığın bir ifadesidir. Peygamberimiz namazı, inancın ve ibadetin merkezi olarak görmüş ve müminlere bu konuda örnek olmuştur. Hak dostları da bu önemli ibadetin değerini anlamış ve insanlara namazın manevi yönlerini hatırlatmışlardır. Gece vakitlerinde namaz kılmanın, kişinin ibadetini derinleştireceği ve Allah’a daha yakın olacağı bir zaman dilimi olduğu belirtilmiştir.

Mevlid kandili gibi günlerde namaz borcu olanların kaza namazlarını kılmaları önerilmiştir. Namaz borcu olmayanlar ise nâfile namaz kılarak sevap kazanabilirler. Bu şekilde, her mümin namazın önemini kavrayarak bu kutsal ibadeti yerine getirmeye teşvik edilmektedir. Namaz, müminlerin Allah’a olan bağlılığını güçlendiren, manevi bir aydınlık kaynağıdır. Peygamberimiz ve hak dostları, bu mübarek gecelerde namazın değerini hatırlatarak, insanların ibadetlerini artırmasına yardımcı olmuşlardır. Her bir müminin namaza gereken özeni göstermesi, maneviyatını güçlendirmesi ve bu kutsal eylemi sürdürmesi önemlidir.

Mevlid Kandili ve Kur’an Okumak

Dostları mübarek gecelerde Kur’an-ı Kerim’in bolca okunmasını tavsiye etmişlerdir. İbni Mesut’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurmuştur: “Kim Kur’an-ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, “elif lâm mîm” bir harftir demiyorum; bilâkis “elif” bir harftir, “lâm” bir harftir, “mîm” de bir harftir.” İbni Abbâs’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurmuştur: “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.”

Mevlid Kandili gibi özel geceler, günahlardan pişmanlık duyarak tevbe etmek için bir vesiledir. Bir Müslüman her gün, günahlardan pişman olarak tevbe etmelidir. Hazret-i Peygamber, “Ben, günde yüz kere istiğfâr ederim...” (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır. Ayrıca dua etmek de önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz