Regaip Kandili : Mesajları, Duaları, Hadisler ve Zikirler

0

Regaip Kandili, İslam takvimine göre Recep ayının ilk Perşembe gecesi idrak edilen, müminler için manevi bir yenilenme ve arınma fırsatı sunan özel bir zamandır. Bu mübarek gece, Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bolca tecelli ettiği, duaların, ibadetlerin ve tövbelerin kabul olduğu bir vakittir.

İslam alimlerine göre bu gece, yalnızca Allah’a yönelik samimi niyetlerle yapılan ibadetlerin ve yapılan duaların, Allah’ın izniyle, umulan hayırlara vesile olabileceği bir gecedir. Müslümanlar bu geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, namaz kılarak, zikir ve tesbihat yaparak ve özellikle kalpten yapılan samimi dualarla değerlendirirler. Regaip Kandili, aynı zamanda üç ayların başlangıcıdır ve bu ayların başlamasıyla birlikte manevi hazırlıkların ve ibadetlerin yoğunlaştığı bir döneme girilir.

Regaip Kandili, bizlere Cenabı Allah’ın sonsuz lütfunu, merhametini ve affını hatırlatırken, aynı zamanda bizlere kulluk bilincimizi yeniden gözden geçirme ve hayatımızdaki manevi yönü güçlendirme şansı verir. Bu geceyi değerlendiren her mümin, Allah’ın rızasını kazanma, günahlarının affına mazhar olma ve ahiret hayatı için hazırlık yapma niyetiyle hareket eder.

Regaip Kandili Resimli Mesajlar

regaip kandili mesajlari
Regaip kandili resimli mesajlar
Allah'ım, Regaip Kandilinde senin rızan için açtığımız ellerimizi boş çevirme. Peygamber Efendimiz'in (SAV) 'Kim bana bir defa salavat getirirse Allah o kimseye on defa rahmet eder' hadisini hatırlayarak, salavatlarımızı eksik etmeyelim. Kandiliniz mübarek olsun.
regaip kandili mesajlari 3
regaip kandili hadisli mesajlar
Bu mübarek Regaip Kandilinde, 'Allah'ım! Senden, dünyada iyi bir hayat, ahirette iyi bir hayat ve cehennem azabından korunmayı diliyorum' duasıyla (Müslim, Zikir 70) dualarınızın kabulünü dilerim.
regaip kandili mesajlari 2
regaip kandili kutlama mesajları
Regaip Kandilinizde, 'Rabbimiz! Bize dünyada da güzellik ver, ahirette de güzellik ver ve bizi cehennem azabından koru' (Bakara, 201) ayetiyle dua edelim. Hayırlı kandiller dilerim.
regaip kandili mesajlari 1
regaip kandil gecesi mesajları
Bu Regaip Kandilinde, 'Allah'ım, bize merhamet et, bizi doğru yola ilet ve işlerimizde bize kolaylık ver' (En'am, 63) duasıyla Rabbimizden af dileriz. Kandiliniz hayırlara vesile olsun.
2
hayırlı regaip kandilleri mesajları
Kandilinizde, 'Ya Rab, içimizdeki bütün kırıklıkları, dökülen gözyaşlarını ve kırılan kalpleri sen tamir et' duası ile huzur bulmanızı dilerim.
regaip kandili mesajlari 1080 x 1920 piksel 1
regaip kandili sözlü mesajlar
Regaip Kandilinizde, 'Allah'ım, bizlere hidayetinle yol göster, işlerimizi kolaylaştır ve bizi fitnelerden koru' (Tirmizi, Daavat 89) duasıyla dua edelim.
regaip kandili mesajlari 1080 x 1920 piksel 2
regaip kandili resimli hadisli mesajlar
Bu özel gecede, 'Allah'ım, bizi affet, bize rahmet et, bizi doğru yola ilet' (İbrahim, 41) ayetiyle af dileğinde bulunuyor, herkesin kandilini kutluyorum.
regaip kandili mesajlari 1080 x 1920 piksel 3
hayırlı kandiller fotoğraflı mesajlar
Rabbimiz, Regaip Kandilinde yapılan duaları kabul etsin ve 'Rabbimiz! Bizi bağışla, kardeşlerimizi de bağışla ve bizi doğruluk üzere sabit kıl' (Haşr, 10) duası ile tüm günahlarımızı affetsin.
regaip kandili mesajlari 1080 x 1920 piksel
kandil mesajları regaip
Regaip Kandilinizde, 'Allah'ım, bizi ve evlatlarımızı cehennemin fitnesinden koru' (Tehrim, 6) duasıyla sizlerin ve sevdiklerinizin üzerine huzur, sağlık ve bereket yağsın.
Bu Regaip Kandilinde, 'Allah'ım, bize dünya ve ahirette iyi akıbetler yaz ve bizi cehennem azabından koru' (Furkan, 65) duasıyla dualarınızın kabul olmasını temenni ederim. Hayırlı kandiller.

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar ve Zikirler

Regaip Kandili, manevi anlamda özel bir gece olarak kabul edilen ve İslam alemi tarafından ibadet, dua ve zikirlerle idrak edilen bir zamandır.

  • Regaip Kandili’nde Kur’an-ı Kerim okumak, ayetler üzerinde tefekkür etmek ve onların anlamlarını düşünmek büyük ibadettir.
  • Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV) üzerine salavat getirmek, bu özel gecede sıkça yapılan bir zikirdir. “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed
  • Bu gecede yapılan samimi tevbe ve istiğfar duaları, manevi arınma ve Allah’tan af dileme anlamına gelir. “Estağfirullah” zikriyle Allah’tan af dileyebilirsiniz.
  • Teheccüd namazı kılarak bu özel geceyi ihya edebilirsiniz.
  • 100 defa Sübhana’llahi’l- hayyil- kayyum
  • 100 defa Sübhana’llahi’l- ehadi’s-samed
  • 100 defa Sübhana’llahi’l- gafuri’r- rahim

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandili’nde oruç tutmak farz olmamakla birlikte, nafile bir ibadet olarak kabul edilir. Regaip Kandili gibi özel günlerde oruç tutmak, bu fazileti elde etmek isteyen müminler için tercih edilebilir.

Hz. Peygamber’in (s.a.s.) Şaban ayının ortasında (Berat Gecesi) ibadet ve oruç tutulmasını önerdiğine dair hadisler bulunsa da, Regaip Kandili’ne özgü bir oruç ya da bu gece için özel bir hadis bulunmamaktadır. Bu gece oruç tutmanın, Recep ayının faziletine binaen, nafile bir ibadet olarak değerlendirilebilir. Regaip Kandili gecesi, Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece olarak kabul edildiğinden, oruç tutmak isteyenler, çarşambayı perşembeye bağlayan gecenin imsak vaktinde oruca niyet edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz