Hayırlı Sabahlar Duaları İle Sevdiklerinize Mesaj Atın

0

Sabahın bereketiyle uyanmak, Rabbimizin bize sunduğu bir nimettir. Yeni bir günün başlangıcında, sevdiklerimize güzel dileklerde bulunmak, onlara dua etmek ise, bu nimeti paylaşmanın ve karşılıklı olarak hayır dualarını artırmanın en güzel bir yolu onlara resimli hayırlı sabahlar dualarını paylaşmaktır. Allah’ın rahmetini, bereketini ve hidayetini temenni eden, günün başında kalpleri ısıtan manevi mesajları sizler için oluşturduk. Bu özel ve anlamlı mesajlar ile sevdiklerinizin günlerine feyz ve umut ışığı olun, manevi bağlarınızı kuvvetlendirin.

Resimli Sabah Duaları

Bilindiği üzere önemli günlerde resimli mesaj göndermek son derece yaygındır.  Resimli sabah duaları özel olarak hazırlanır. Görseller sabaha ve duaya göre düzenlenir. Birçok kişi bunu alışkanlık haline getirmiştir. Özellikle annelerimiz, babalarımız ve komşular akrabalar birbirlerine dualı hayırlı sabahlar mesajları atmayı çok severler. Bu paylaşımların yayılması ile birçok kişi hem dua etmiş hem de dua almış olur. Siz de sevdiklerinize resimli sabah mesajları atmak istiyorsanız, sitemizdeki sizler için hazırladığımız özel hayırlı sabahlar mesajlarını inceleyebilirsiniz. Dua her zaman insanı iyi hissettiren ve mutlu eden pozitif bir şeydir. Günlük yaşamda, her sabah ve her aklınıza geldiğinde mutlaka dua etmeyi unutmayın.

Sabahları Nasıl Dua Etmemiz Gerekir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), sabahları kalktığında ve günün başlangıcında Allah’a hamdeder ve dua ederdi.

Sabah Uyanınca Okunacak Dua

Elhamdü lillahillezî ahyâna ba’de mâ emâtenâ ve ileyhin-nüşûr.” meal olarak “Bizi öldükten sonra dirilten Allah’a hamdolsun. Diriliş de ancak O’nadır.” anlamına gelir.

Sabah Namazından Sonra Okunacan Dua

Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zalcelali ve likram.” yani meal olarak “Allah’ım! Sen selâmsın, selâmet Sen’den gelir. Ey azamet ve ikram sahibi olan Allah’ım! Sen ne yücesin.” anlamına gelir.

Sabah Kendimize ve Sevdiklerimize Dua

Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil âhireti haseneten ve kinâ azâben-nâr.” yani mealen “Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.” anlamına gelir.

Sabah Duası Nedir?

Sabah duası, her sabah kalktığınızda okumamızda ve paylaşmamızda büyük yararı olan, değerli olan ve dualarımızın çevremizle yayıldığı mesajları içerir. Peygamber Efendimiz Muhammed (s.a.v), sabahları kalktığında ve günün başlangıcında Allah’a hamdeder ve dua ederdi.. Dua her zaman Allah’ı hatırlamak demektir. Özellikle Cuma günleri sabah ezanı öncesi okunan dualarında sevabının büyük olduğu bilinir. Dilek kapıları bu saatlerde açıktır. Mümkün olduğunca bu kıymetli vakitleri kaçırmamak gerekir.

günün hayırlı geçmesi için sabah duası
günün hayırlı geçmesi için sabah duası

Sabah duası her daim Allah’ın varlığının hatırlanması demektir. Varlığı, yokluğu merhameti bu dualar sayesinde hatırlarız. Duayı dilinden düşürmeyen insanlara Allah her zaman nimetlerini vermeye devam edecektir. Özellikle sabahları bir sessizlik hâkimdir ve her yeni günün sabahında okunan sabah dualarında Allah’ın büyüklüğü bir kez daha hatırlanır.

Yeni bir sabaha uyanmaya erişmiş her insan yeni bir güne yeni bir başlangıç  yapmak ister. Uyanılan her sabah her insana bir şükürdür. Çünkü hiç bir insanın uyuduktan sonra ertesi günün sabahına uyanacağının bir garantisi olmaz. Bu sebeple yeni bir sabaha uyanmış olan bir Müslümanın sabah duaları okuması onun son derece hayrına olacaktır. Sabah duası her sabah kalktığınızda okumamızda büyük yarar olan bir duadır. Hz. Muhammed’in bir hadisine bakıldığında; Sabah duası Allah korkusu anlamına gelir. Allah’ın bitmeyecek kudretini ve gücünü, büyüklüğü ve yüceliğini her zaman akılda bulundurmak manasına gelir.

hayır duası sabah
hayır duası sabah

Dua etmek demek Allah’a bir adım daha yaklaşmak demektir. Yer gök dua ile ayakta durur diye söylenen bir cümle vardır. Bu son derece doğrudur. Dua ile açılmaz denilen birçok kapı açılır. İnsanların daha hayırlı zamanlar yaşaması için dua çok önemlidir. Duanın da önemli zamanları vardır. Bunlardan biri de sabah duasıdır.

Sabah duaları genelde herkesin uyuduğu sessiz bir zamana denk gelir. Burada insan hayatını sorgular ve istediği şeylerin gerçek olması için dua eder. Sabah duaları Allah katında kabul olan dualardır. Kendiniz için dua ettikten sonra, bunu paylaşmak istediğiniz kişilere de iletebilirsiniz. Dua paylaşımı sevabınızı daha da arttırır. İster arayarak, isterseniz mesaj olarak gönderebilirsiniz. Resimli mesajlar son zamanlarda daha fazla tercih edilir.

sabahınız aydın olsun
sabahınız aydın olsun

Allah’a dua edilirken ona ne söylediğimizin farkına varmak, yapmış olduğumuz eyleme ayrı bir değer katar. Sabah duasının Türkçe anlamını bilmeyenler için şu şekildedir; “ Allah’ım senin isteğinle yeni bir sabaha ulaştık, senin isteğinle yeni bir akşama kavuştuk, senin isteğinle diriliyor ve senin kudretinle ahirete varıyoruz”.

selam ve dua ile başlanan sabah duası
selam ve dua ile başlanan sabah duası

Sabah Duası Nasıl Okunur?

Her duanın farklı bir yeri vardır. Sağlamış olduğu fazilet de çok önemlidir. Yeni bir güne uyanıp günaydın derken yapılan en doğru iş sabah duası okumak olur. Sabah duası genel olarak sabah namazının ardından okunur. Sabah namazı sona erdikten sonra, sabah duası yapan kişinin tekrardan uykuya dalmaması gerekir. Sabah duası okumuş olan kişinin biraz varsa yatıp uyumak yerine Kur’an okuması hayrına olacaktır. Kur’an okumak için vakti yok ise ya da okumayı bilmiyorsa yararlı işlerle meşgul olmasını tavsiye ederiz.

Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım! Sen’in rahmetine iltica ediyor ve Sen’den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma! ” Hâkim, I, 730

Yeni sabahın ilk saatlerinde yapmış olduğu işine odaklanmalı fakat etmiş olduğu duayı hep aklında tutmalıdır. Eğer kendi işine sahipse işine erken gitmesi gerekir. İbadetlerini yaptıktan sonra da o günün akşam vaktine kadar olan süreçte mümkün olduğunca hayırlı işlerle alakalı olmalıdır. Gününü boş ve faydasız işlerle uğraşarak geçirmemeye dikkat etmelidir.

Sabah Duasının Fazileti

  • Peygamber Efendimiz Muhammed (s.a.v), sabah vaktinin bereketli olduğunu ifade eden birçok hadis-i şerifte bulunmuştur. Bu nedenle sabah vaktinde okunan duaların, bereket ve feyzin artması için önemli olduğuna inanılır.
  • Sabahleyin yapılan dualar, kişinin güne huzurlu, olumlu ve Allah’ın koruması altında başlamasına vesile olur. Bu, hem kişinin maneviyatını güçlendirir hem de gün boyu karşılaşabileceği zorluklara karşı sabırlı olmasına yardımcı olur.
  • Sabah vakti, kulların Allah’a yakın oldukları ve dualarının daha kolay kabul edildiği bir vakittir.
  • Sabahleyin yapılan dualar, genellikle şükür ve hamd içerir. Yeni bir güne uyanmak ve sağlıklı bir şekilde güne başlamak, Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek için güzel bir fırsattır.

Siz de etmiş olduğunuzu duaları başkaları ile paylaşmak için onlara, sözlü ya da yazılı olarak iletebilirsiniz. Güne başlarken, hayır ve güzel şeyler dilemek karşı tarafı da mutlu edecektir. Bunun için birçok dua vardır. Sitemize göz atarak, en yeni sabah dualarını bulabilirsiniz. Başkaları için temenni ederek ve iyiliği yayarak,bol sevaplar kazanabilirsiniz. Hayır işlemek sadece maddi olarak yapılmaz. Dua paylaşımı ya da bir güzel söz de önemli bir hayırdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz