Cuma Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır ve Ne Kadar Sürer?

4

Cuma namazı, Müslümanlar tarafından her hafta Cuma günü camilere gidilerek kılınan bir ibadettir. Bu namaz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen saatlerde, camide cemaatle birlikte kılınır. Cuma namazı toplam 10 rekattan oluşmakta. Nasıl kılındığın hakkında bilgileri aşağıda derledik.

Cuma namazı kaç rekattır? Ne kadar sürer?

İlk olarak 4 rekât ilk sünnet, ardından 2 rekât farz, daha sonra 4 rekât son sünnet, son olarak da 4 rekât Zühri Ahir ve 2 rekât vaktin son sünneti şeklinde kılınır. Cuma namazı tek başına değil, cemaatle birlikte kılınmaktadır. Cuma ne kadar sürer sorusuna ise namaz ortalama 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir diye cevap verebiliriz.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma namazı, İslam dininde farz namazlardan biridir ve Cuma günü öğle namazı vaktinde yani Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen saatte kılınmaktadır. Cuma namazından önce hutbe okunur. Hutbeden sonra namazın farzı kılınır. Nafile namazlarla birlikte toplamda 16 rekat namaz kılınıyor.

Cuma namazı kılınışı şu şekilde;

  • 4 rekat cumanın ilk sünneti
  • 2 rekat cumanın farzı
  • 4 rekat cumanın son sünneti
  • 4 rekat Zuhri ahir
  • 2 rekat vaktin son sünneti, şeklindedir.

Cuma namazı, Müslümanlar için önemli bir ibadettir ve cemaatle kılınması teşvik edilmektedir. Bu ibadeti yerine getirirken, namazın adımlarını ve sünnetleri takip etmek önemlidir.

Cuma namazının öncesinde ise 4 rekat ilk sünnet namazı kılınır. Namaza başlamadan önce, niyet edilir. Niyet ederken Allah’ın rızası gözetilir ve niyet şu şekilde yapılmaktadır. Niyet ettim, Allah’ın rızası için bugünkü Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya. İftitah tekbiri alınırken Allahu Ekber denir. Bu tekbir, namazın başlangıcını simgeler. Namaz başlamadan önce eller bağlanır. Erkekler, göbek altı hizasında sağ eli sol elin üzerine bağlanmaktadır.

4 Rekat İlk Sünneti

Cuma namazı kaç rekattır sorusuna karşı ilki 4 rekat sünnettir. Namaz kılarken öncelikle niyet edilmekte ve orada bulunanlarla birlikte saf tutulur. Ardından namazın başlangıcı olarak Sübhaneke duası okunur ve Euzü-Besmele çekilmelidir

İlk rekatta, Fatiha Suresi ve ardından bir Kur’an Suresi okunur. Daha sonra Allahü Ekber denilerek rükuya eğilinir ve üç defa Sübhane Rabbiye’l-Azim denir. Rükudan doğrulurken Semi Allahü Limen Hamideh ve tam dik durunca Rabbena Lekel Hamd denmektedir.

İkinci rekatta, aynı şekilde Fatiha Suresi ve bir Kur’an Suresi okunur. Rükuya eğilirken ve secdeye gidilirken Allahü Ekber denilir. Ardından oturuşa geçilir ve ettahiyyâtü duası okunur. Kıyama geçmek için Allahü Ekber deniliyor ve üçüncü rekata başlamakta.

Üçüncü rekatta, Fatiha Suresi ve bir Kur’an Suresi okunur. Rükuya eğilirken ve secdeye gidilirken Allahü Ekber denilir. Daha sonra kıyama geçmek için Allahü Ekber denilerek dördüncü rekata başlanmalıdır.

Dördüncü rekatta da, aynı şekilde Fatiha Suresi ve bir Kur’an Suresi okunur. Rükuya eğilirken ve secdeye gidilirken Allahü Ekber denilir. Son oturuşa geçilir ve Ettahiyyâtü duasının yanı sıra Allahümme Salli – Allahümme Barik ve Rabbena Atina – Rabbena Firli duaları okunmalıdır.

Namazın sonunda Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah diyerek selam verilir. Bu şekilde ilk sünnet tamamlanmış olmaktadır.

Cuma Namazı Farzı

İbadete başlamadan önce niyet edilir, Niyet ettim Allah’ın rızası için bugünkü Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama.

İmam, Allahu Ekber diyerek İftitah tekbirini alırken, cemaat de içten içe tekbir alır. Eller bağlanır ve namaz başlamaktadır.

İmam  Sübhaneke duasını okur ve Fatiha suresi ile bir namaz suresi okurken bizler de imamı dinleriz. Allahü Ekber diyerek rükuya eğilirken, bizler de üç defa Sübhane Rabbiye’l-Azim deriz. Rükudan doğrulurken imam, Semi Allahü Limen Hamide der, bizler de tam dik durduğumuzda Rabbena Lekel Hamd demelidir. Allahu Ekber diyerek iki kez secdeye giderken, bizler de secdede üçer defa Sübhane Rabbiyel-a’lâ denir. Ardından Allahü Ekber diyerek ayakta duruşa geçer ve ikinci rekata başlanmalıdır.

Cuma namazının farzı, bu şekilde adımlarla birlikte gerçekleştirilmelidir. Videolu cuma namazının kılınışı şu şekildedir ;

Cuma Namazı Ne Kadar Sürüyor?

Namazın süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Hutbenin uzunluğu, imamın okuyuş hızı, cemaatin sayısı gibi faktörler bu süreyi etkilemektedir. Genellikle Cuma namazı, hutbeler ve namaz dahil olmak üzere 20-40 dakika arasında sürüyor. Bu süre bazen daha kısa ya da daha uzun olabilir. Camilerde hutbenin başlama saati önceden ilan edilmektedir. Böylece cemaat namaza katılmadan önce camide hazır bulunabilmektedir.

Cuma Hutbesi

Hutbe Cuma namazı sırasında camilerde cemaate hitap edilen dini bir konuşmadır. Bu konuşma genellikle cami imamı veya yetkilendirilmiş bir kişi tarafından yapılmaktadır. Hutbe iki bölümdur ve aralarında bir tesbih veya üç ayet okunacak kadar bir zaman dilimi yer almaktadır.

İlk hutbe, övgü, kelime-i şehadet, salât ve selam gibi temel dini ifadeleri içerir. Bu bölümde, bir ayet okunarak cemaate öğüt verilmektedir. İkinci hutbe ise Müslümanlara dua etmeyi içerir ve genellikle güncel meselelere değinilir. Hutbe cemaatin dikkatini çekmek, onlara dini bilgiler sunmak, ahlaki değerleri pekiştirmek ve toplumsal konular hakkında bilinçlendirmek amacıyla gerçekleşmektedir. Hutbe, birçok Müslüman için haftalık bir ritüel ve toplumun bir araya gelip birlikte dua ettiği önemli bir zaman dilimidir.

Cuma Namazı En Az Kaç Kişi ile Kılınır?

Cuma namazı kaç rekattır? Kaç kişi ile kılınır? Cuma namazı ne kadar sürer?
cuma en az kaç kişi ile kılınıyor?

İslam alimlerinin çoğunluğu, Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda hemfikirdir. Fakat cemaatte bulunması gereken asgari kişi sayısı konusunda görüş ayrılıkları vardır. Çoğu kişi peygamber efendimizden rivayetlerini baz almaktadır.

İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, Cuma namazının sahih olması için imamın dışında en az 3 kişi bulunmalıdır. Ebû Yusuf’a göre ise bu sayı 2’dir. Diğer yandan, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre en az 40 kişi, Mâlikî mezhebine göre ise 12 kişi cemaatte bulunmalıdır. Hz. Peygamber’in rivayetlerine göre, bir yerleşim biriminde sadece 4 kişi bile olsa Cuma namazının farz olduğu bildirilmektedir. Bu da Cuma namazı için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirlemektedir.

Zuhr-i Ahir Namazı

Zuhr-i Ahir Namazı Müslümanların Cuma namazını farklı camilerde kılmasının mümkün olmadığı durumlarda ihtiyaten kılınan son öğle namazıdır. İslam coğrafyasının genişlemesi ve şehirlerdeki nüfusun artmasıyla birlikte, birden fazla camide Cuma namazı kılma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bazı İslam bilginleri, bu durumda kılınan Cuma namazlarının geçerliliği konusunda şüpheler olduğunu belirtmişlerdir.

Bu şüpheden kaçınmak için Zuhr-i Ahir Namazı, Cuma vaktine ulaşıldığı halde eda edilemeyen son öğle namazı olarak dört rekât olarak kılınmaktadır. Bu namaz Cuma namazına dahil değildir ve Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde bu isimle kılınmış bir namaz bulunmamaktadır. Zuhr-i Ahir Namazı, Müslümanların dini sorumluluklarını yerine getirmek için uyguladıkları bir ibadettir.

DİĞER CUMA NAMAZI SORULARI

Cuma namazıyla öğle namazı aynı mı?

cuma öğle yerine geçermi

Her iki namaz da cuma günü aynı vakitte kılınır. Fakat aynı namaz değildir. Öğle namazı dört rekat farz olarak kılınırken, Cuma namazı iki rekat farz olarak kılınır. Cuma namazı öğle namazının yerine geçer. Müslüman erkekler için Cuma günleri, öğle vaktinde Cuma namazı farz kılınmıştır. Bu nedenle Cuma günleri öğle namazını kılmak yerine Cuma namazı kılınır.

Cuma günü cuma namazı bitmeden öğle namazı kılınır mı?

cumadan önce öğlen kılınır mı

Hayır, Cuma günü Cuma namazı bitmeden öğle namazı kılınmaz. Eğer bir sebep ile Cuma namazına katılamazsanız veya Cuma namazının şartları sağlanamazsa bu durumda öğle namazını kılarak bu vaktin farzını yerine getirmiş olursunuz.

3 cuma namazı kılmayan dinden çıkar mı?

3 cumaya gitmeyen dinden mi çıkar

Cuma namazını terk etmek ciddi bir ihmalkarlık olarak görülse de, bu tek başına bir kişiyi dinden çıkaran bir eylem olarak kabul edilmez. Her durumda, Cuma namazının İslam’da büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bir Müslümanın imanı, onun kalbindeki inançla alakalıdır. Namaz kılmama veya ihmal etme eylemi, bir kişinin günah işlediğini gösterir, fakat bu, o kişinin dinden çıktığı anlamına gelmez. Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler, artık gafillerden olurlar.” (Müslim, Cum‘a, 40 [865]); “Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebû Dâvûd, Salât, 209 [1052]; İbn Mâce, İkâmetü’s-salavât, 93 [1125]).

Cuma namazını camide kılmak şart mı?

cuma namazını camide kılmak zorundamıyız

Cuma namazı, cemaatle birlikte büyük camilerde veya Cuma namazına uygun geniş alanlarda kılınır. Bunun sebebi, Cuma namazının sadece bir namaz olmaktan öte, bir topluluk ibadeti olması ve hutbenin dinlenmesini içermesidir. Hutbe, topluluğa dinî ve toplumsal konularda öğütlerde bulunan bir konuşmadır ve Cuma namazının önemli bir parçasıdır. Ancak bazı durumlarda, özellikle camiye erişimin zor olduğu ya da caminin kapasitesinin yetersiz kaldığı durumlarda, geniş alanlarda, hatta bazen açık alanlarda Cuma namazı kılınabilir.

Kimler Cuma namazına gidemez?

kimler cumaya gitmek zorunda değil

Cuma namazı, erkekler için farz kabul edilir. Ancak bazı durumlarda bazı bireylerin Cuma namazına gitmeleri gerekmez. Bu bireyler şu kimselerdir ; kadınlar, köleler, çocuklar, ciddi hastalığı olanlar, yolculukta olanlar, korku durumunda olanlar, zor hava koşullarında olanlar, yaşlı ve zayıf olanlar.

Cuma namazı neden öğle vaktinde kılınır?

cuma neden öğle namazıyla aynı zamanda

Cuma namazının öğle vaktinde kılınmasının dayanağı, Kur’an’daki Cuma Suresi’nin 9. ayetidir. Ayette şöyle denir: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” Cuma namazının öğle vaktinde kılınması, işlerini ve günlük rutinlerini aksatmadan cemaatin bir araya gelmesine olanak tanır. Cuma namazı sadece bir namaz değil, aynı zamanda hutbenin de dinlendiği özel bir toplantıdır. Öğle vakti, insanların topluca bir araya gelip bu önemli dini mesajı dinlemeleri için uygun bir zamandır.

Neden cuma namazı kadınlara farz değil?

cuma namazı kadınlara neden farz değil

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Kadınların camiye gitmelerine engel olunmaz, ancak onların evlerinde namaz kılmaları daha hayırlıdır.” (Ebu Davud) Bu hadis, kadınların camiye gitmelerinin yasaklanmadığına, fakat evde namaz kılmalarının daha iyi olduğuna işaret eder. Kadınların Cuma namazına katılmaları yasak değildir. Ancak farz olmadığı için katılmak isteyen kadınlar için bir seçenek sunulmuş, katılmak istemeyenler için de bir zorunluluk oluşturulmamıştır.

Kuran-ı Kerim’de cuma namazı var mı ve cuma namazının farz olduğunu bildiren ayet nedir?

hangi ayet cuma namazından bahseder

Elbette, cuma namazı kitabımız Kuran-ı Kerim’de bahsedilmektedir. Buna bir ayetle örnek verelim. Cuma Suresi’nin 9. ve 10. ayetlerinde şöyle buyrulmaktadır: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.”

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz