Tuvalete Girerken ve Çıkarken Bu Duaları Okuyun

0

İslam dini hayatın sadece belirli bir bölümünü değil tümünü kaplar. Bu yüzden Müslümanlar yaşamının her anında nasıl davranması gerektiğine dikkat etmelidir. Günlük yaşamın koşuşturmacası sırasında bile dilimizden dua eksik olmamalıdır. Bu yazımızda tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua ve anlamı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tuvalete Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua Var Mı?

Müslümanlar, tuvalete girip çıkarken bazı duaları okuyarak kendilerini manevi açıdan güvenli konuma getirmelidir. Tuvalet adabı da İslam’ın inançlı kimselere buyurduğu uygulamalar arasındadır. Tuvalete girerken ve çıkarken dilimizden duayı eksik etmemeli ve buna uygun şekilde yaşamalıyız. Peki, tuvalete girerken hangi dua okunur?

Tuvalete girerken ve tuvaletten çıkarken dua etmek, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in günlük hayatta çok dikkat ettiği konulardandır. Müslümanlar, O’nun gibi hareket ederek dini kurallara karşı daha duyarlı bir hayat sürmelidir. Günlük sünnetler arasında yer alan tuvalete veya banyoya girip çıkarken okunacak dualar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Tuvalete Girerken Hangi Dua Okunmalı?

tuvalete girerken okunacak dua
tuvalete girerken okunacak dua

Tuvalet ve banyo gibi yerler, beden temizliğinde kullanıldığı için genellikle kirli yerler olarak görülür. Tuvalet ve banyo ortamı, özellikle umumi yani halka açık yerlerde hijyen konusunda sıkıntı yaşatabilir. Bununla birlikte tuvalet ve banyonun fiziki olarak temiz olması, o mekanın insanın manevi dünyasını kötü etkilemeyeceği anlamına gelmez. Çünkü temiz görünen tuvaletlerde bile şeytan ve cinler mesken tutmuş olabilir. Bu bakımdan tuvalete banyoya girerken okunacak dua insanın manevi bakımdan korunması için çok önemlidir.

Banyo ve tuvalet gibi yerler genellikle kirli olduğundan şeytan ve cinlerin mesken edindiği yerlerdir. Ayrıca, vücut temizliği sırasında kadın erkek fark etmeksizin avret yerlerimiz açıkta kalır. Bedenin avret bölgelerini cin ve şeytan tesirinden korumak için Allah’a sığınarak dua okunmalıdır. Banyoya girerken ve çıkarken okunacak dua çeşitli hadis kitaplarında da yer almaktadır.

Tuvalete girerken okunması tavsiye edilen duaların başında şu gelir: “Allahümme innî es’elükel-cennete ve ne’îmehâ Ve e’ûzü minennâri ve hamîmehâ.” Bu duayı tuvalete veya banyoya girerken okuyan kişi manevi yönden korunmuş olur. Duanın Türkçe anlamı şu şekildedir: “Allah’ım! cenneti ve içindeki nimetleri Sen’den isterim. Cehennem’den ve Cehennem’in kızgınlığından Sana sığınırım.” Bu duayı günlük yaşamda bir alışkanlık haline getirmek ve sık sık okumak oldukça faydalıdır.

Tuvaletten Çıkarken Hangi Dua Okunmalı?

tuvalete girerken okunacak dua 1
tuvaletten çıkarken hangi duayı okumalıyım

Müslümanlar günlük yaşamını İslam’ın kurallarına uygun bir şekilde düzenlemeli ve buna göre yaşamalıdır. İslam dini, yaşamın tümünü kapsadığından banyo ve tuvalet zamanlarında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Tuvalet ortamı genellikle pis olduğu için şeytan ve cinlerin meskeni olarak kabul edilir. Burada beden temizliği sırasında vücudun açıkta kalması, avret yerlerinin cinlere sergilenmesine neden olur. Tuvalete girip çıkarken dua okumak, avret yerlerini korumanın en önemli unsurudur. Tuvalete girerken okunacak dua gibi tuvaletten çıkarken de okunması önerilen dualar vardır.

İslam dininin kurallarına uygun yaşamak isteyen Müslümanlar, tuvalet ve banyo ihtiyaçlarında da dikkatli şekilde hareket eder. Tuvaletten çıkarken okunacak dua, İslami kaynaklara göre şu şekilde belirlenmiştir: “Elhamdü lillâhillezi ezhebe annî’I-ezâ ve âfanî.” Çok kısa olan bu duayı kolay bir şekilde ezberleyip, her tuvaletten çıktıktan sonra 1 kere okumak faydalıdır. Bu duanın anlamını merak edenler için meali “Benden sıkıntıyı gideren ve bana âfiyet bahşeden Allah’a hamd olsun.” şeklinde açıklanmaktadır.

Helaya Girerken Okunacak Dua

Cinler ve şeytanlar banyo, tuvalet ve hela gibi yerleri mesken tutar. Bu inanışa göre insanın vücudundaki avret bölgelerini cinlerden sakınması gerekir. Tuvalete girip çıkarken dua okumak, cin ve şeytanlardan korunmanın en hızlı yoludur. Müslümanlar sürekli bir dua halinde olmalı ve her hareketiyle İslam dinine uygun yaşamalıdır. Dini alimlere göre helaya girerken okunacak dua arasında şunlar yer alır:

  • Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis.
  • Allah’ım, şeytanların erkeklerinden ve dişilerinden sana sığınırım.

Buhari gibi hadis kaynaklarında Müslümanların tuvalete girip çıkarken bu tür dualar okumasının çok faydalı olduğu belirtilmektedir. Tuvalete girerken ve tuvaletten çıkarken okunacak dualar Peygamber’in günlük yaşamındaki sünnetlerdir. Bu noktada tuvalete girerken eşikte hızlıca bu duayı okumak faydalıdır. Ancak tuvalet yaparken dua okunması kesinlikle doğru değildir. Bu duaları mutlaka helaya tam girişte ve tam çıkışta okumaya dikkat edilmelidir.

helaya girerken okunacak dua
helaya girerken okunacak dua

Tuvalete Girip Çıkarken Neler Yapılması Gerekir?

İslam dini sadece yaşamın bir bölümünü değil tümünü kapsayan kurallar bütünüdür. Dini bütün Müslümanlar, Allah’ın emrettiği kuralları yaşamının her anına uyumlamak zorundadır. Bu sebeple tuvalete ve banyoya giriş çıkışta da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Örneğin tuvalete girerken okunacak dua Türkçe veya Arapça söylenebilir. Bu dualar, tuvaletin içinde temizlenirken değil sadece giriş sırasında okunmalıdır. Kişi tuvaleti kullanırken dua okumaktan kaçınmalıdır. Helaya giriş çıkışlarda şu kurallara dikkat etmekte fayda vardır:

  • Helaya ve hamama sol ayakla girilir.
  • Hela ve hamamdan sağ ayakla çıkılır.
  • Ev ve cami gibi yerlere sağ ayakla girilir.
  • Ev ve cami gibi yerlerden sol ayakla çıkılır.
  • Tuvalet ve banyoya girerken eşikte dua edilmelidir.

Heladan çıkarken okunacak dua örnek olarak, “Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah’a hamd olsun.” (İbn Mace, Tahare 10) gösterilmektedir. Diğer sahih görülen hadis kitaplarındaki bilgilere göre Peygamber Efendimiz (asm) tuvalet çıkışında bazen de Gufrâneke yâ Rab”​ der, böyle rahatlama nimetleri karşısında İlahi lütfa teşekkür ederdi. (bk. Zâdü’l-Meâd, 2/387). Tuvalete girerken okunacak dua, Müslümanların günlük yaşamında önemli bir alışkanlık haline gelmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz