Salaten Tuncina Duası, Anlamı ve Mucizevi Sırları

0

Peygamber Efendimiz’e selam getiren bir dua olan Salaten Tuncina duası, faziletleri ile bilinmektedir. Bu duayı okuyan kişi, her türlü beladan korunmaktadır. Allah’ın lütuf ve keremine nail olmak için bol bol okunması tavsiye edilir.

Gerçekte Salat-ı Münciye olarak bilinen bir duanın farklı şekilde isimlendirilmesiyle bilinir. Hz. Peygamber Efendimiz için okunan bu dua, Allah’ın rahmetinin O’nun üzerine olmasını dilemektir. Hz. Peygambere selam içeren bütün dualar, İslam dininde genel olarak salavat olarak tanımlanır. Halk arasında salavat getirmek terimi buradan gelmektedir. Salaten Tuncina aynı zamanda Salat-ı Münciye duası olarak da bilinir. Salat-ı Münciye duası, ilk kelimesi Salaten Tuncina olduğu için bu dua halk arasında bu şekilde isim almıştır. Peki, Salaten Tuncina duası nasıl okunur?

Salaten Tuncina Okunuşu

Salaten Tuncina duasının arapça okunuşu

salaten tuncina duası arapça okunuş
salaten tuncina duası arapça okunuş
 • Allâhümme salli ‘alâ seyyidinâ Muhammedin ve ‘alâ âli seyyidinâ Muhammed.
 • Salâten tüncînâ bihâ min cemî’ı’l-ehvâli ve’l-âfât.
 • Ve takzî lenâ bihâ cemî’a’l-hâcât ve tütahhirunâ bihâ min cemî’ı’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ‘ındeke a’le’d-derecât ve tübelliğunâ bihâ aksa’l-ğâyât.
 • Min cemî’ı’l-hayrâti fi’l-hayâti ve ba’de’l-memât.
 • İnneke ‘alâ külli şey’in kadîr.

Bu duayı gün içinde sık sık okuyan kişi belalardan ve kötülüklerden korunur. Bu duayı okuyan kişinin haceti kolay karşılanır ve rızkı bollaşır.

Salaten Tuncina duası türkçe okunuşu

salaten tuncina duası türkçe anlamı ve okunuşu
salaten tuncina duası türkçe anlamı ve okunuşu
 • Allah’ım Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafâ’ya salât eyle
 • Öyle bir salât ki o salât vesilesiyle bizi tüm korku ve afetlerden kurtar
 • Bütün ihtiyaçlarımızı gider, bizi bütün günahlardan temizle, bizi derecelerin en yücesine yükselt
 • Onun vesilesiyle bizi hayatta ve ölümden sonra tüm hayırların en son noktasına ulaştır.
 • Şüphesiz sen her şeye kâdirsin.

Farz namazların öncesinde ve farz rekatlardan sonra Salaten Tuncina duasını okumak sünnettir. Dinimizde her türlü sıkıntı ve belanın çözümü Allah’tandır. Allah, derdi ve dermanı kullarına ders olsun diye verir. Tehlikeli ve sıkıntılı zamanlardan geçenler, gönüllerini Allah’a açarak Salaten Tuncina duasını okuyabilir. Bu duayı okuyan kişi hem dünyadaki hem de ahiretteki türlü sıkıntılardan kurtulur. Salaten Tuncina okumaya devam eden kişiler, manevi bir kalkan kuracağı için şeytanın şerrinden ve vesveselerinden kurtulur.

Salaten Tuncina Fazileti ve Sırları

Dualar, seslenmek, istemek ve çağırmak anlamında alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a bir yakarıştır. Bu dua aslında Hz. Peygamberimize selam getiren ve O’nun vasıtası ile sıkıntılardan kurtulmayı dileyen bir duadır. Bu yönüyle Salaten Tuncina fazileti ve sırları genellikle kötü zamanlardan geçen Müslümanları kurtuluşa götürür. Hayatının zor bir aşamasında olanlar Salaten Tuncina duasını bol bol okuyarak kötülüklerden korunur. Bu duayı okuyanın hem hayatta hem de ölümden sonraki hayırlardan yararlanması mümkündür.

1000 Salaten Tuncina Fazileti

1000 Salaten Tuncina fazileti, özellikle namazlardan önce ve sonra okunduğunda Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olur. İslami kaynaklara ve hadis kitaplarına göre Salaten Tuncina duasını okumanın faziletleri şu şekildedir:

 • Hz. Enes şöyle dedi: “Kim her sabah ve akşam Salaten Tuncina’yı okursa, Allah onu bütün korku ve afetlerden korur. (Tirmizi, Deavat, 152)
 • Hz. Ebu Hureyre şöyle dedi: “Kim her gün Salaten Tuncina’yı okursa, Allah onu 70 bin melek ile korur.” (İbn Asâkir, Tarihu Medineti Dımaşk, 44/352)
 • Hz. Abdullah ibni Abbas şöyle dedi: “Kim her namazdan sonra Salaten Tuncina’yı okursa, Allah ona cennete bir köşk verir.” (İbn Asâkir, Tarihu Medineti Dımaşk)

Bu dua ile kişinin hacetinin kolay karşılanacağı müjdelenmektedir. Ayrıca Allah’tan rızık dileyen kimseler, Salaten Tuncina duasını okuyarak bol rızka ve berekete ulaşabilir. Her gün Salaten Tuncina duası ile zikir çekmek, ekonomik açıdan geçim sıkıntısı yaşamamak için çok önemlidir.

Salaten Tuncina Günde Kaç Kere Okunur?

Salaten Tuncina duası, Hz. Peygamber Muhammed (s.a.v.)’a salatu selam getirmek için okunan bir duadır. Pek çok fazileti ve sırrı bulunan bu duanın günde okunması gereken bir sınır bulunmaz. Ancak Salaten Tuncina yedi büyük salavattan biri olarak kabul edilir. İslam alimlerine ve hadis kitaplarına göre Salaten Tuncina duasını 1000 kere okumak çok faziletlidir. Salaten Tuncina hatimi yapmak Allah’ın rızasını kazanıp kişinin tüm sıkıntılarından kurtulmasını sağlar. Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretleri Salaten Tuncina duası hakkında “Alemce meşhur, gayet denenmiş ve büyük evliyalarca kabul görmüş bir salavat-ı şerifedir” tarifinde bulunmuştur.

Salatı tüncina ne için okunurken eller neden ters çevrilir?

Duada ellerin bazı durumlarda ters çevrilmesi, yani avuç içlerinin değil, ellerin dış yüzeyinin göğe dönük olması, bazı İslam âlimlerine göre belirli bir sünnete dayanır. Bu konuda en-Nevevî, İbn Hacer ve diğer bazı âlimler, bela ve sıkıntının giderilmesi amacıyla yapılan dualarda ellerin bu şekilde çevrilmesinin sünnet olduğunu ifade etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in yağmur duası sırasında ellerinin dış kısmını göğe çevirdiği rivayetlerle bilinmektedir. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) genellikle diğer dualarda ellerinin içini göğe çevirirken, istiska gibi bela ve sıkıntılı durumlarda ellerinin dışını göğe çevirmiş olması, bu tür durumlarda bu hareketin sünnete uygun olduğuna işaret etmektedir. Salaten Tuncina duasında geçen “ve’l-âfât” ifadesinde, ellerin ters çevrilmesi uygulamasının dayandığı temel de budur.

Salaten Tuncina hayızlı iken okunur mu?

Hayız (adet) döneminde olan bir kadının, Kuran-ı Kerim dışındaki dua ve zikirleri okumasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumda olan bir kadın, Salaten Tuncina duasını ve diğer duaları okuyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz